czwartek, 19 grudnia 2013

W mieście spichrzów bez "Przechodzącego przez rzekę"


Bydgoszcz to ósme co do wielkości miasto w Polsce. Położone jest na Kujawach nad rzeką Brdą. Jest to siedziba Wojewody kujawsko-pomorskiego. Znakiem rozpoznawczym Bydgoszczy są trzy spichrze o konstrukcji szachulcowyej wzniesione nad Brdą. Bydgoszczanie wybrali te budynki na symbol swojego miasta ze względu na historyczne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Ta gałąź gospodarki w Bydgoszczy była związana z ulokowaniem nad Brdą, a także w niedalekiej odległości od Wisły oraz na szlakiu lądowym łączącym Wielkopolskę z Pomorzem. Wizytówką miasta są liczne budowle szachulcowe.

Innym rozpoznawalnym symbolem miasta jest postać "Przechodzącego przez rzekę". Jest to rzeźba przedstawiająca linoskoczka wykonana przez Jerzego Kędziorę - rzeźbiarza spod Częstochowy. Jest to rzeźba balansująca, umieszczona na linie rozpiętej pomiędzy brzegami Brdy. Podczas podmuchów wiatru lekko się kołysze, gdyż wsparta jest o linę tylko w jedym miejscu. Przyjmuje się, że robi ogromne wrażenie. Niestety, kiedy odwiedziłam Bydgoszcz, "Przechodzącego przez rzekę" nie było... Być może nie wytrzymał próby, jaką były ostatnie wichury, które przeszły przez Polskę.

Interesującymi obiektami w mieście są również dwie światynie. Pierwszą z nich jest późnogotycki kościół pw. świętych Mikołaja i Marcina z przełomu XV i XVI wieku. Wnętrze ozdabia obraz Matki Boskiej z Różą, uznany za najpiękniejszy wizerunek Madonny znajdujący się w polskim sanktuarium. Drugą świątynia jest wzniesiony w XX wieku kościół pw. świętego Wincentego a Paulo. Jest to jeden z największych kościołów w Polsce - mieści się w nim aż 12 tysięcy wiernych. Imponująca jest również wieńcząca budowlę kopuła, która ma ponad 40 metrów średnicy i 60 metrów wysokości.

Stare Miasto Bydgoszczy nazywane jest często Wenecją Bydgoską, a to za sprawą odnogi Brdy - rzeki Młynówki oraz licznych kanałów. Brzegi Starego Miasta z brzegami Wyspy Młyńskiej łączą malownicze mostki, które stanowią idelane miejsce na romantyczne wieczorne spacery.

1 komentarz:

  1. "Przechodzący przez rzekę" został oddany do renowacji - fakt ustalony dzisiaj. Niech mu się dobrze odpoczywa w rękach specjalistów :)

    OdpowiedzUsuń