piątek, 21 lutego 2014

W uniejowskim zespole zamkowo-parkowym

Na lewym brzegu Warty, na niewielkim sztucznym wzniesieniu, wśród potężnych drzew i romantycznych spacerowych alejek wznosi się intrygujący uniejowski zamek. 


Zamek wybudowany został w latach 60. XIV wieku w stylu gotyckim. Budowę zainicjował ówczesny arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki - współpracownik króla Kazimierza Wielkiego. Bryła powstała na planie prostokąta o wymiarach 25 na 28 metrów na miejscu dawnej drewnianej budowli zniszczonej przez Krzyżaków w 1331 roku. Zaopatrzona została w potężną 30-metrową okrągłą basztę oraz cztery kwadratowe wieże na każdym narożniku. Połączono je skrzydłami mieszkalnymi. W swojej historii zamek był wielokrotnie niszczony przez wojny i pożary. Za każdym razem odbudowywano go dodając do pierwotnego wyglądu elementy charakterystyczne dla danej epoki architektownicznej.


W XIX wieku zamek trafił w ręce rodziny Tollów z Estonii. Aleksander Toll w 1848 roku dokonał ostatecznej przebudowy. W tym czasie zamek nabrał cech klasycystycznych, których doskonałym przykładem jest lewy szczyt budowli.























Zamek w Uniejowie jest jednym z nacenniejszych zabytków województwa łódzkiego. Jest interesującym przykładem budowli charakteryzującej się narastaniem stylów w architekturze.

Obecnie w zamku znajduje się hotel, restauracja oraz nocny klub... Do zwiedzania udostępniono jedną komnatę z wyposażeniem, a także basztę z punktem widokowym.

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz