wtorek, 1 października 2013

QUESTING? A co to takiego?


30 września 2013 roku w warszawskim kinie REJS odbyła się konferencja prasowa promująca powstanie Fundacji Questingu, która ma na celu ujednolicenie standardów questowania w Polsce oraz promowanie tej nowej formy uprawiania turystyki w naszym kraju. Siedzibą fundacji jest Kraków, a jej Prezesem został pan Łukasz Wilczyński - trener questingu. 

Pan Łukasz Wilczyński - prezes Fundacji Questingu (po lewej) oraz pan Jarosław Kuba - prezes Stowarzyszenia LGD "Krzemienny Krąg" (po prawej)
Pan Łukasz Wilczyński podczas prezentacji przedstawiającej nowo powstałą Fundację Questingu

Ale czym właściwie jest QUESTING? Znalezienie jedynej słusznej definicji jest bardzo trudnym zadaniem. Przyjąć można, że jest to "metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach" (źródło: "Ekoturystyka i odkrywanie dziedzictwa". Zbiór dobrych praktyk pod red. Dominiki Zaręby, Kraków 2008). QUESTING to "turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, (...) to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu" (źródło: www.questing.pl).

Idea takiej formy krajoznawczego poznawania odwiedzanego obszaru przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od 1995 roku działa założona przez Steve'a Glazer'a organizacja Valley Quest. Skupia ona w sobie około 50 miasteczek, w których wytyczonych zostało w sumie około 200 ścieżek questingowych. W naszym kraju prym wiedzie Bałtów - mała miejscowość w województwie świętokrzyskim. Istnieje tam już ponad 20 questów, a ich liczba stale rośnie. Oprócz tradycyjnych pieszych questów, powstały już questy kajakowe, nordic walking, a nawet quest nocny. Jak widać nie bez powodu Bałtów nazywany jest polską stolicą questingu. Pieczę nad bałtowskimi questami sprawuje Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" z jej prezesem panem Jarosławem Kuba na czele. 

Promocja questingu w Polsce odbywać ma się wszelkimi dostępnymi kanałami. Jedną z inicjatyw jest powstanie filmu promocyjnego zrealizowanego w technice streoskopowej 3D. Film wyprodukowany został przez Fundację im. Marzeny Górszczyk-Kęcik z Warszawy. Jest to organizacja promująca działalność społeczną. Realizacji tego filmowego przedsięwzięcia podjęła się Spółdzielnia Multimedialna "Fajna Sztuka". Efekty wspólnej bałtowsko-warszawskiej pracy można zobaczyć klikając link: 

Twórcy filmu promującego questing w Bałtowie. Od prawej: pan Piotr Kęcik - prezes Fundacji im. Marzeny Górszczyk- Kęcik, pan Jakub Lichwa - prezes Spółdzielni Multimedialnej "Fajna Sztuka", pan Paweł Frąckiewicz - członek Spółdzielni Multimedialnej "Fajna Sztuka"





Polecane strony www:
Fundacja Questingu - www.questing.pl
Stowarzyszenie LGD "Krzemienny Krąg" - www.krzemiennykrag.info
Fundacja im. Marzeny Górszczyk-Kęcik - www.marzena.org.pl
Spółdzielnia Multimedialna "Fajna Sztuka" - www.fajnasztuka.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz